Design SuiteDefiniowanie materiału jednorodnego

Aby utworzyć materiał jednorodny:

Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:

W Menedżerze zasobów kliknij przycisk Nowy zasób, zaznacz opcję Materiał, a następnie kliknij Utwórz.

Wybierz z listy typów zasobów dostępnej na Pasku narzędzi w górnej części Menedżera zasobów opcję Materiały, a następnie kliknij przycisk Nowy materiał w dolnej części okna.

Aby utworzyć nowy materiał na podstawie istniejącego materiału, kliknij w Menedżerze zasobów jeden z istniejących materiałów prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Powiel. Wprowadź nazwę duplikatu i zapisz go w aktywnym pliku. Kliknij prawym przyciskiem myszy nowy zasób i wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj.

Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Zdefiniuj materiał” lub „Edytuj materiał”.

Wprowadź nazwę, opis, oznaczenie (jeśli takie istnieje) i odsyłacz (jeśli taki istnieje) dla danego materiału.

Gdy najedziesz kursorem na materiał w Menedżerze zasobów lub Próbniku zasobów, nad materiałem wyświetli się jego nazwa wraz z opisem oraz typ materiału: jednorodny lub złożony. Opis materiału zawiera zazwyczaj informacje takie jak: jego powszechne zastosowanie, skład, wymiary (jeśli takie mają zastosowanie) itp.

W opcji Typ materiału zaznacz Jednorodny.

Okno dialogowe „Edytuj materiał” nie zawiera opcji Typ materiału, ponieważ ten parametr można ustawić tylko na etapie tworzenia zasobu.

W oknie dialogowym znajdują się cztery karty do wprowadzania danych.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Attributes (Atrybuty)

Parametry w tej karcie określają wygląd materiału. Ponieważ wypełnienie i tekstura są zasobami referencyjnymi, wszelkie zmiany wprowadzone w oryginalnym zasobie (wypełnieniu lub teksturze) zostaną automatycznie uwzględnione także korzystającym z nich materiale.

Wypełnienie

Wybierz styl wypełnienia lub opcję „Styl z klasy”, aby atrybuty wypełnienia pobrać z klasy komponentu/obiektu, na który nałożony zostanie materiał. W zależności od wybranego Stylu, można zdefiniować kolor, wzór, kreskowanie, obraz, gradient lub motyw.

Komponenty/obiekty używające materiałów automatycznie stosują wypełnienie z materiału. W związku z tym atrybut Wypełnienie w każdym z nich jest wyłączony.

Powierzchnia

Zaznacz opcję „Tekstura” i wybierz żądaną teksturę lub zaznacz opcję „Tekstura z klasy”, aby pobrać teksturę z klasy komponentu/obiektu, na który nałożony zostanie materiał.

Komponenty/obiekty używające materiałów automatycznie stosują teksturę z materiału. W razie potrzeby można jednak wybrać inną teksturę, aby zmienić powierzchnię obiektu.

Konstrukcyjne

Zakwalifikuj jako

Zaznacz odpowiednią opcję, aby określić, w jaki sposób ma być obliczana ilość materiału w zestawieniach: na podstawie jego objętości, powierzchni komponentu lub obu kategorii jednocześnie.

Kategoria

Wybierz z listy rozwijanej kategorię materiału. Aby edytować listę kategorii, wybierz opcję Zdefiniuj i dodaj lub usuń wybrane pozycje.

Klasyfikacja

Wybierz z listy rozwijanej System klasyfikacji, a następnie kliknij przycisk Wyszukaj, aby wskazać w oknie dialogowym „Wyszukiwanie klasyfikacji” żądany identyfikator (ID) i opis.

Aby dodać klasyfikacje do okna dialogowego „Wyszukiwanie klasyfikacji”, zob. Biblioteki/Standardowe/Klasyfikacje.

Dane o produkcie

Wprowadź dane o produkcie, aby skojarzyć z danym materiałem konkretny wyrób producenta.

Fizyczne

Wprowadź właściwości fizyczne mające zastosowanie do danego materiału. Jeśli dana właściwość wymieniona w tym oknie dialogowym nie posiada przypisanej jednostki, oznacza to, że jest to współczynnik określający stosunek pewnych wartości, do których nie używa się jednostek.

System jednostek (anglosaskich/metrycznych) stosowany do materiału można zdefiniować w oknie dialogowym „Jednostki”, w karcie Materiały (zob. Ustawienia jednostek: karta Materiały). Jednostki materiałów są ustawiane niezależnie od ustawień jednostek w dokumencie.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ jest wykorzystywany w obliczeniach analizy energetycznej, wykonywanych dla materiałów używających danego materiału. Do przeprowadzenia analizy energetycznej wymagana jest wersja Vectorworks Architect. Parametry te możesz też wprowadzić do celów informacyjnych.

Kliknij przycisk Wyszukaj, aby otworzyć okno dialogowe „Wyszukiwanie współczynnika przewodzenia ciepła λ”, w którym można określić wartość tego współczynnika. Jego wartość można obliczyć na podstawie współczynnika przenikania ciepła (U) lub oporu cieplnego (R) oraz grubości materiału. Uzyskany wynik zostanie wyświetlony poniżej wprowadzonych wartości.

Opcjonalnie można także wybrać materiał ze wstępnie zdefiniowanej listy, która zawiera najpopularniejsze materiały wraz z λ. W polu Filtr wprowadź wyszukiwany termin. Kliknij przycisk Edytuj listę, aby wpisać własną wartość.

Pola niestandardowe

W razie potrzeby użytkownik może dołączyć rekord z pliku, aby dodać do materiału niestandardowe dane; zob. Dołączanie rekordów do materiałów

Aby zachować materiał do późniejszego wykorzystania, zapisz go w sposób opisany w zagadnieniu: Tworzenie bibliotek użytkowników i grup roboczych.

Tworzenie materiałów

Definiowanie materiału złożonego (niejednorodnego)

Zagadnienie: Zasoby materiałowe

Zastosowanie materiałów

Edycja materiałów

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!